Dwudniowe spotkanie Rady IAAF przyniosło rozstrzygnięcia w kilku ważnych obszarach.
Dla Polski najważniejszą decyzją było przyznanie Gdyni organizacji mistrzostw świata w półmaratonie. W uzasadnieniu tej decyzji policzono, że biega już 6 mln. Polaków, a do tego nie brakuje imprez, w których frekwencja przekracza 4500 ludzi. Słowem, Polacy lubią bieganie, a swoje zdolności organizacyjne pokazali chociażby przy organizacji halowych mistrzostw świata w Sopocie.
Gdynia gospodarzem MŚ w półmaratonie!
Z kolei halowe mistrzostwa świata w 2020 r. odbędą się w Chinach. O ich organizację ubiegał się Toruń. Bez skutku.
Toruń nie zorganizuje HMŚ 20120
Nadal trudno będzie zmienić barwy i reprezentowany kraj. Rada utrzymała przepisy z 6 lutego tego roku, ale temat startów afrykańskich biegaczy np. w europejskich barwach nie jest jeszcze zakończony. To zjawisko nasila się przed ważnymi zawodami, ale każdy przypadek jest indywidualny, dlatego Rada potrzebuje więcej czasu na szerokie konsultacje. O ewentualnych zmianach w tym obszarze chce ponownie rozmawiać w marcu 2018 r.
Kolejną decyzją utrzymującą obecny stan rzeczy, jest dalsze wykluczenie Rosji w międzynarodowych rozgrywek lekkoatletycznych. Kraj ten pozostanie poza strukturami IAAF do czasu spełnienia wszystkich kryteriów weryfikacji. Jest ich pięć i na razie tylko jeden punkt można z tej listy wykreślić. W praktyce oznacza to, że Rosjanie nie będą rywalizować podczas marcowych halowych mistrzostw świata w Birmingham. Za kilka dni okaże się, czy podobną decyzję podejmie Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jeśli tak, Rosjan nie zobaczymy na Igrzyskaj w Pjongzzangu.
Gdy w kwietniu powstawała Athletics Integrity Unit (AIU) niezależna organizacja do prowadzenia śledztw związanych m.in. z dopingiem, na specjalnej liście znalazło się 5 państw. Maroko i Etiopia zostały na nią wpisane z powodu niewystarczającego systemu testów. Wprawdzie uzasadnienie decyzji nie zostało podane, ale Maroko zostało w miniony weekend zdjęte z tej listy, co może oznaczać poprawę w dziedzinie przeprowadzania testów antydopingowych.
IB