Wystartowały zapisy do 2. Białołęckiego Biegu Wolności. Impreza upamiętnienia 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Bieg pełen będzie symboliki i nawiązań do tamtych wydarzeń.
Stan wojenny został wprowadzony na terenie Polski 13 grudnia 1981 roku z rozkazu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. O północy odziały ZOMO rozpoczęły zorganizowaną akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Wprowadzono cenzurę korespondencji i kontrolę rozmów telefonicznych. Ograniczono możliwość przemieszczania się i wprowadzając godzinę milicyjną.
Największym ośrodkiem internowania dla blisko 600 osób stał się areszt przy ul. Ciupagi w Warszawie. Osadzeni zostali tam m.in. Bronisław Komorowski, Jacek Kuroń i Adam Michnik. To właśnie w okolicach tego więzienia, po raz drugi rozegrany zostanie Białołęcki Bieg Wolności. Impreza ma przypominać o trudnych kartach naszej historii.
– W tym roku bieg organizowany jest w 35-lecie wprowadzenie stanu wojennego, więc program imprezy będzie znacznie bogatszy. Planowany jest koncert przed biegiem oraz gra miejska organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Nie wykluczona jest też wizyta Pana Prezydenta Andrzeja Dudy – mówi Violetta Domaradzka, współorganizatorka imprezy.
– Uważam, że czas mija i ludzie trochę zapominają o historii. O ile dla mojego pokolenia jest oczywiste czym był stan wojenny, tak już dla mojego dziecka nie jest. Takie aktywności jak biegi czy gra miejska mogą zainteresować właśnie młode osoby. Jest to dużo żywszy sposób zdobycia wiedzy i bycia w niej, niż czytanie o tym książkach historycznych – zauważa nasza rozmówczyni.
Bieg rozegrany zostanie na symbolicznym dystansie 13 km. Trasa składa się z trzech pętli liczących po ok 4,3 km. Limit uczestników wynosi 500 osób.
– Warunki na trasie zależeć będą od pogody. Przełajowy jest tylko fragment przy murze aresztu śledczego, większość trasy prowadzić będzie po asfalcie – wyjaśnia Domaradzka.
Atmosferę stanu wojennego przybliży wystawa zdjęć i stempli wykonanych przez internowanych. Nie zabraknie też „koksowników” i grup rekonstrukcyjnych w strojach milicyjnych. Dodatkowo pierwszych 25 uczestników którzy przekroczą metę będzie miało możliwość zwiedzenia aresztu i znajdującej się tam Izby Pamięci. Przed startem będzie odtworzone nagranie gen. Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
2. Białołęckiego Biegu Wolności rozegrany zostanie 10 grudnia. Start o godzinie 12:13. Biuro zawodów działać będzie w piątek 9 grudnia 2016 w Urzędzie Dzielnicy Białołęka (ul. Modlińska 197) w godzinach 16.00 – 19.00, oraz w sobotę 10 grudnia na terenie Miasteczka Biegowego (ul. Ciupagi 1) w godzinach 9.30 – 11.30.
2. Białołęcki Bieg Wolności w festiwalowym KALENDARZU IMPREZ.
RZ