Tak szerokiego zainteresowania biegowo-trekkingowym projektem Polskiej Agencji Prasowej nie spodziewał się nikt. Zapisy zamknięto, choć do imprezy pozostają jeszcze... 3 lata!
- Początkowo myślałem, że chętnych będzie sto, no może dwieście osób. Jednak w maju, po dwóch tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania zgłoszeń, zweryfikowałem swoje przewidywania, ale nie aż do takiego stopnia - powiedział Leszek Cichy, który 36 lat temu jako pierwszy na świecie - wraz z Krzysztofem Wielickim - zdobył zimą Everest, a teraz wspiera przedsięwzięcie swoją wiedzą i doświadczeniem.
Celem projektu Polskie Himalaje 2018 jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przypomnienie sław polskiego himalaizmu. Jego program tworzą supermaraton w stolicy Nepalu Katmandu (100 km i limit 24h, ale można też pokonać krótszy dystans) oraz trekking do bazy pod Mount Everestem. Jest także wyprawa na najwyższy szczyt Ziemi, ale nie jest ona dostępna dla wszystkich.
Chętni do wyjazdu - spośród 1600 zgłoszonych w pierwszym etapie weryfikacji kandydatów wyłoniono 720 osób - przejdą teraz badania lekarskie i szkolenia, a w 2017 r. spotkają się na obozie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale. Jak obiecują organizatorzy, "dołożymy wszelkich starań, aby umożliwić udział w projekcie wszystkim osobom, które spełniać będą podstawowe wymogi - dobre zdrowie, dobra sprawność".
Strona projektu: www.polskiehimalaje.pl
red. / źródło: org.